Solidarność przeciwko zwolnieniom grupowym w Poczcie Polskiej

Solidarność przeciwko zwolnieniom grupowym w Poczcie Polskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

NSZZ "Solidarność" sprzeciwia się planom kolejnych zwolnień grupowych w Poczcie Polskiej oraz likwidacji części urzędów pocztowych. Związkowcy zapewnili, że na razie strajku nie będzie, ale planują pikiety przed urzędami wojewódzkimi w Poznaniu i w stolicy.

Jak mówił we wtorek na konferencji prasowej przewodniczący Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ "Solidarność" Bogumił Nowicki, między 1 a 10 marca dojdzie do rozmów z rządem na temat sytuacji w spółce.

"Mamy nadzieję, że dojdzie do realnych rozmów z rządem, który jest właścicielem naszej firmy. Na razie nie mówimy o strajku" - podkreślił.

Według niego pierwsze demonstracje odbędą się: 2 marca przed urzędem wojewódzkim w Poznaniu, a 16 marca - w Warszawie. Powiedział, że związkowcy nie wykluczają doniesień do prokuratury w sprawie łamania prawa pracy przy okazji procedury zwolnień grupowych. Jak twierdzą, mają na to dowody; szczegółów jednak nie ujawnili.

Zarząd Poczty Polskiej chce zastąpić około 3 tys. placówek pocztowych agencjami; spółka zakłada, że w miejsce jednego likwidowanego urzędu powinny powstać 2-3 agencje, a w ciągu najbliższych kilku lat zatrudnienie zostanie ograniczone o ok. 8 tys. osób.

Nowicki przypomniał, że pocztowi związkowcy zorganizowali strajk w 2008 r., ale został on zawieszony. "Uznaliśmy, że nie ma sensu go prowadzić z powodu braku zrozumienia. Pracownicy, którzy wtedy uważali, że popełniamy błąd, zachęcając załogę do strajku, w tej chwili mówią, żeby Solidarność wreszcie zaczęła coś robić. Zdecydowaliśmy, że na początek będzie cykl manifestacji pod urzędami wojewódzkimi, bo uznaliśmy, że decydentem w naszej sprawie jest rząd" - powiedział.

Przyznał, że dotychczasowe zwolnienia w firmie miały "jakiś sens", bo likwidowano zbędną biurokrację. "Natomiast te zwolnienia mają objąć pracowników eksploatacji, mają być zwalniani listonosze, pracujący w okienkach czy naczelnicy" - podkreślił.

W latach 2009-2010 zatrudnienie w grupie pracowników zajmujących się w Poczcie Polskiej obsługą klienta nie tylko nie zmalało, ale nieznacznie wzrosło - poinformował PAP rzecznik Poczty Zbigniew Baranowski.

Rozpoczęcie kolejnej tury zwolnień zwolnień grupowych podyktowane jest koniecznością dalszej poprawy sytuacji ekonomicznej - podkreślił, dodając, że to element planu oszczędności i poszukiwania nowych dróg rozwoju. Jak dodał Baranowski, spółka przeprowadziła z organizacjami związkowymi konsultacje dotyczące planów grupowych zwolnień i będzie podejmowała działania osłonowe wobec odchodzących pracowników.

Zgodnie z planami restrukturyzacji spółki likwidowane urzędy mają zostać zastąpione przez agencje pocztowe. "Sieć agencyjna jest tworzona pod zupełnie innym logo, więc Poczta będzie sobie tworzyła podmiot, który w zasadzie jest dla niej konkurencją" - mówił Nowicki. "Uważam, że sieć pocztowa, poza pracownikami, jest drugim podstawowym dobrem Poczty Polskiej i Poczta sama z tego rezygnuje" - dodał.

Według rzecznika Poczty, przekształcanie własnych placówek pocztowych w agencje to trend obserwowany w całej Europie. Wszyscy operatorzy narodowi szukają oszczędności, a koszt działania agencji jest znacznie niższy dla operatora niż jego własna placówka - podkreślił Baranowski.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w miastach jedna placówka pocztowa powinna przypadać na 7 tys. mieszkańców, na wsi - na 85 km kw. Jak informował w styczniu br. zarząd spółki, statystycznie Poczta te warunki spełnia, ale sytuacja wygląda gorzej w dużych miastach, np. w Warszawie na jedną placówkę przypada nieco ponad 9 tys. mieszkańców, a na jedno okienko pocztowe - 2124 osoby.

Poczta Polska SA jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. W firmie pracuje ok. 92 tys. pracowników. Jako samodzielne przedsiębiorstwo działa od 1 stycznia 1992 roku; wówczas podzielono przedsiębiorstwo Poczta Polska Telegraf i Telefon na Pocztę Polską i Telekomunikację Polską. Ma ponad 8 tys. placówek w całym kraju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidarność przeciwko zwolnieniom grupowym w Poczcie Polskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!