XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Stocznia Szczecińska z połączeniem kolejowym

Stocznia Szczecińska z połączeniem kolejowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stocznia Szczecińska w kwietniu będzie miała połączenie z siecią kolejową - poinformowała spółka PKP PLK. Połączenie zostało zawieszone w 2008 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą remont torów od Szczecina Niebuszewo do stoczni. Przywrócone połączenie kolejowe zwiększy możliwości przemysłu i pozytywnie wpłynie na rozwój transportu kolejowego - poinformował w środę rzecznik prasowy spółki PKP PLK Zbigniew Wolny.

Jak podkreślono w komunikacie, dzięki możliwości dojazdu koleją potrzebnych materiałów, zwiększą się możliwości produkcyjne stoczni.

Remont, który ma zakończyć się jeszcze w kwietniu br., rozpoczął się w 2016 r. Za blisko milion zł jest modernizowany odcinek od stacji Szczecin Niebuszewo do bocznicy Stoczni Szczecin.

- Wymieniono m.in. uszkodzone szyny, podkłady, uzupełniono tłuczeń. Oczyszczono teren z drzew i krzewów. Tor oraz rozjazdy zostały wyregulowane i wypoziomowane - poinformował Wolny. Jak zaznaczył, zadbano o bezpieczeństwo, m.in. przez przygotowanie przejazdu kolejowo-drogowego. Ułożone zostały nowe płyty przejazdowe i wyasfaltowane podjazdy.

Remont był finansowany ze środków PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Roboty wykonywał Zakład Robót Komunikacyjnych DOM z Poznania.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały, że za ponad 600 mln zł planują poprawę kolejowego dostępu do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu.

Inwestycja jest elementem wartego ponad 4 mld złotych programu poprawy dostępu kolejowego do Morza Bałtyckiego. Zarządca infrastruktury jest w trakcie realizacji umowy na opracowanie dokumentacji projektowej. Projekt jest finansowany z CEF (instrument "Łącząc Europę", Connecting Europe Facility).

Efektem prac ma być sprawniejsza obsługa towarów w portach, możliwość wjazdu cięższych i dłuższych składów. Budowa - według informacji PKP PLK - obejmie stację Szczecin Port Centralny i Świnoujście - infrastrukturę kolejową w zarządzie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz terminal kontenerowy Ostrów Grabowski i niektóre tory Portu Handlowego Świnoujście, będące w zarządzie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Program portowy ma być zrealizowany do 2020 roku. Obejmuje on porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu oraz modernizację trasy Bydgoszcz - Trójmiasto.

Pod koniec grudnia ub.r. walne zgromadzenie akcjonariuszy Szczecińskiego Parku Przemysłowego podjęło decyzję o zmianie nazwy spółki na "Stocznia Szczecińska".

Szczeciński Park Przemysłowy powołany został do zarządzania aktywami po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowa. Park zarządzał 45 ha z najważniejszą infrastrukturą stoczniową: halami produkcyjnymi, pochylniami, nabrzeżem i suwnicami.

Produkcję w Stoczni Szczecińskiej Nowa wstrzymano w styczniu 2009 r., ponieważ Komisja Europejska uznała, że udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna była niezgodna z unijnym prawem. Majątek stoczni sprzedano, a pracowników zwolniono.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stocznia Szczecińska z połączeniem kolejowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!