Strajk związkowców Poczty Polskiej nielegalny?

Strajk związkowców Poczty Polskiej nielegalny?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Konfederacja Pracodawców Polski, której członkiem jest Poczta Polska, rozważa możliwość złożenia doniesienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Organizację Międzyzakładową NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej. Tymczasem kolejna tura rozmów pocztowców z przedstawicielami dyrekcji zakończyły się bez porozumienia.

W środę zakończyła się kolejna tura rozmów pocztowych związków zawodowych z przedstawicielami dyrekcji Poczty. Ponownie bez porozumienia.

Wcześniej związkowcy NSZZ "Solidarność" zapowiadali, że w przypadku niepowodzenia rozmów, od poniedziałku mogą zaprzestać pracy urzędy pocztowe w całej Polsce.

We wtorek rozmowy trwały blisko 6 godzin. Po ich zakończeniu, rzecznik prasowy Poczty Radosław Kazimierski powiedział PAP, że dyrekcja Poczty zaproponowała podwyżkę w wysokości około 500 zł na koniec roku 2008. Wynagrodzenia pocztowców mają - według tej propozycji - rosnąć stopniowo z kwartału na kwartał w ciągu całego roku 2008.

Kazimierski dodał, że dyrekcja Poczty skierowała do Urzędu Komunikacji Elektronicznej pytanie w sprawie ewentualnych podwyżek od 1 lipca niektórych opłat pobieranych przez Pocztę.

Tymczasem KPP zgłasza zastrzeżenia co do legalności strajku. Jak tłumaczy Konfederacja, Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych, utworzona przez 38 związków zawodowych ogłosiła spór zbiorowy i prowadziła negocjacje z kierownictwem PUP Poczta Polska. Jednocześnie, jak wskazuje KPP, związek zawodowy NSZZ Solidarność podjął decyzje o zorganizowaniu akcji strajkowej. Związek ten już 27 marca br. podjął uchwałę ws. akcji strajkowej. Została ona utajniona do 14 kwietnia. Oznacza to, że pracodawca przystępował do negocjacji, które były jedynie pozornymi rozmowami, bowiem kwestia strajku została już wcześniej przesądzona.

Ponadto jeszcze przed przystąpieniem do mediacji, w trakcie rokowań I etapu sporu zbiorowego - związek przeprowadził referendum strajkowe, co jest zdaniem KPP ewidentnym złamaniem prawa, dobrych obyczajów i wręcz sprzeczne z logiką. Na tym etapie pracownicy nie mieli wiedzy, jakie są efekty rozmów i w jakim zakresie pracodawca jest skłonny spełnić ich oczekiwania.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!