XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szansa na tańsze bilety

Szansa na tańsze bilety
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Parlament Europejski chce ujednolicić opłaty lotniskowe. Im mniejsze opłaty, tym niższe ceny biletów

W tym roku przewoźnikom lotniczym udało się zmniejszyć koszty opłat lotniskowych o ok. 2,3 mld zł. Liczą, że w przyszłym obniżą je o kolejne 1,5 mld zł - pisze "Rzeczpospolita". Ma w tym pomóc m.in. dyrektywa, nad którą pracuje Parlament Europejski.

- Nowa dyrektywa w sprawie opłat lotniskowych ma zharmonizować podstawowe zasady dotyczące ustalania opłat lotniskowych w ramach Unii - wyjaśnia Katarzyna Krasnodębska. Jak dodaje, ma to zapewnić lepszą ochronę użytkowników infrastruktury lotniskowej, czyli linii lotniczych, poprzez wprowadzenie dla władz portów obowiązkowego i przejrzystego procesu konsultacji projektu opłat lotniskowych z przewoźnikami.

Ma ona też zapewnić, że wszystkie linie obecne na danym lotnisku będą ponosiły takie same koszty. Dyrektywa nie ustala maksymalnych stawek opłat lotniskowych. - Daje pierwszeństwo mechanizmom rynkowym, jednocześnie zapewniając nadzór ze strony niezależnego nadzorcy i rozjemcy w ewentualnych sporach - podsumowuje Krasnodębska.

Koszty związane z lądowaniem i korzystaniem z infrastruktury portów lotniczych są poważną pozycją w finansach przewoźników.

Nowe regulacje mają dotyczyć tylko tych lotnisk, w których roczny ruch przekroczył 5 mln pasażerów, gdy w danym kraju nie ma tak dużego portu. W Polsce dotyczyć więc będą tylko warszawskiego Okęcia. Port obsłużył w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2007 r. 7,08 mln osób. Do końca roku liczba ta może przekroczyć 8 mln.

Obniżenie stawek na największych europejskich lotniskach i ograniczenie ich dowolnego podnoszenia przez władze portów - bo do tego dąży IATA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych) - może się przełożyć na ceny biletów lotniczych na rejsy do większości unijnych portów.

- Proponujemy rozwiązanie, które np. przewidywałoby, że ceny mogą wzrosnąć np. o stopień inflacji plus np. 2 pkt procentowe - wyjaśnia Giovanni Bisigniani, dyrektor generalny IATA. - Dyrektywa może zacząć obowiązywać już za sześć - osiem miesięcy. Pierwsze czytanie dokumentu ma się odbyć 17 stycznia, na początku kwietnia ma on trafić do Europejskiej Komisji Transportu.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie, mogą wpłynąć na obniżenie opłat lotniskowych, co z kolei przełoży się na spadek kosztów ponoszonych przez pasażerów.

- Na razie nie można jednak przewidzieć wysokości obniżek opłat - wyjaśnia Krasnodębska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szansa na tańsze bilety

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!