Trybunał Konstytucyjny zajmie się w czwartek ustawą o kolei

Trybunał Konstytucyjny zajmie się w czwartek ustawą o kolei
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według unijnych przepisów, od pierwszego stycznia zagraniczni przewoźnicy kolejowi mogą wozić pasażerów na terenie Polski. Brakuje jednak polskich przepisów, które by to regulowały. Nowelizację ustawy, która je wprowadzała, Prezydent skierował w lipcu do Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał zajmie się nią w czwartek.

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym z czerwca br. wprowadza do polskiego prawa postanowienia tzw. trzeciego pakietu kolejowego. To trzy rozporządzenia i dyrektywy unijne, które otwierają rynek pasażerskich przewozów kolejowych na terenie wspólnoty i przyznają pasażerom dodatkowe prawa, np. do ubiegania się o odszkodowanie za skradziony lub zniszczony bagaż, albo jeżeli pociąg spóźni się więcej niż o godzinę.

Prezydent zgłosił wątpliwości do trzech artykułów ustawy - regulujących prowadzenie pociągów na przejściach granicznych, przyznających zagranicznym przewoźnikom prawo dostępu do polskich torów i nakładających na prezesa Urzędu Transportu Kolejowego obowiązek nadzorowania, czy prawa pasażera są przestrzegane.

Postanowienia trzeciego pakietu kolejowego mają wejść w życie w piątek 4 grudnia. Jeżeli Trybunał uzna, że zaskarżone przez prezydenta artykuły są niezgodne z konstytucją, albo odłoży posiedzenie na inny termin, to zabraknie przepisów, które warunkowałyby zasady liberalizacji rynku kolejowego. Zagraniczni przewoźnicy nie będą więc mogli wjechać na polski rynek.

Zdaniem dyrektora w zespole doradców Gospodarczych TOR Adriana Furgalskiego, chaosu na torach nie będzie. "Jeżeli założymy, że w Sylwestra na polskiej granicy ustawi się kolejka zagranicznych przewoźników chętnych wjechać na nasz rynek, to brak przepisów rzeczywiście jest problemem. Ale już wiemy, że tak nie będzie. Przewoźnicy zagraniczni na razie nie zgłaszali chęci wjazdu na nasze tory" - powiedział PAP Furgalski. Według niego, zagraniczni przewoźnicy będą chcieli konkurować o polskiego pasażera najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku. Jeżeli Trybunał uzna, że artykuły nowelizacji są niezgodne z konstytucją, to rząd będzie miał kilka miesięcy na przygotowanie nowych.

Dodał, że niewprowadzenie do polskiego prawa unijnych przepisów może skutkować wszczęciem przez Brukselę postępowania przeciwko Polsce. "Ale to też nie jest tak, że po jednym dniu postępowania Komisja Europejska będzie wszczynać postępowanie. Podejrzewam, że też nie jesteśmy jedynym krajem, które ma takie opóźnienie" - wyjaśnił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trybunał Konstytucyjny zajmie się w czwartek ustawą o kolei

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!