Trybunał UE: "dziki strajk" nie zwalnia linii lotniczej z odszkodowań

Trybunał UE: "dziki strajk" nie zwalnia linii lotniczej z odszkodowań
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

"Dziki strajk" załogi zorganizowany w odpowiedzi na decyzje restrukturyzacyjne zarządu nie zwalnia linii lotniczej z odpowiedzialności za odwołania czy opóźnienia lotów, a co za tym idzie konieczności wypłacania odszkodowań - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

  • Wyrok to pokłosie kilku pozwów wobec niemieckiego przewoźnika lotniczego TUIfly, którego zarząd we wrześniu 2016 r. niespodziewanie poinformował swoich pracowników o planach restrukturyzacji przedsiębiorstwa.
  • Zapowiedź ta doprowadziła do sytuacji, w której w okresie około tygodnia członkowie załogi masowo zaczęli korzystać ze zwolnień lekarskich.
  • Linie TUIfly oceniły, że zaistniały "nadzwyczajne okoliczności", jakie są przewidziane w rozporządzeniu Unii, i odmówiły pasażerom dotkniętym protestem wypłaty odszkodowań wynoszących od 250 do 600 euro w zależności od odległości.

Sędziowie podkreślili, że ryzyko wynikające ze skutków społecznych towarzyszących restrukturyzacji firmy należy uznać za wpisujące się w ramy normalnego wykonywania działalności przewoźnika lotniczego.

Wyrok to pokłosie kilku pozwów wobec niemieckiego przewoźnika lotniczego TUIfly, którego zarząd we wrześniu 2016 r. niespodziewanie poinformował swoich pracowników o planach restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Zapowiedź ta doprowadziła do sytuacji, w której w okresie około tygodnia członkowie załogi masowo zaczęli korzystać ze zwolnień lekarskich.

Od 1 do 10 października 2016 r. odsetek nieobecności pracowników z powodu choroby, wynoszący zazwyczaj ok. 10 proc., wzrósł do 89 proc. w odniesieniu do załóg kokpitu i 62 proc. w odniesieniu do stewardes i stewardów. Porozumienie między załogą a zarządem udało się osiągnąć 7 października.

Linie TUIfly oceniły, że zaistniały "nadzwyczajne okoliczności", jakie są przewidziane w rozporządzeniu Unii, i odmówiły pasażerom dotkniętym protestem wypłaty odszkodowań wynoszących od 250 do 600 euro w zależności od odległości.

Niemieckie sądy, do których wpłynęły powództwa w tej sprawie, zwróciły się do Trybunału Sprawiedliwości z zapytaniem, czy spontaniczna nieobecność znacznej części załogi w formie "dzikiego strajku" mieści się w zakresie pojęcia "nadzwyczajnych okoliczności".

Sędziowie z Luksemburga udzielili negatywnej odpowiedzi, wskazując, że restrukturyzacje i przekształcenia stanowią normalne środki zarządzania przedsiębiorstwami i, co za tym idzie, przeprowadzający je są stale konfrontowani z rozmaitymi różnicami stanowisk, a nawet konfliktami z członkami załogi.

- "Dziki strajk rozpatrywany w omawianej sprawie nie może być traktowany jako okoliczność niepozwalająca spółce TUIfly na skuteczne nad nią panowanie - czytamy w komunikacie TSUE.

Trybunał zwrócił również uwagę, że fakt, iż akcja protestacyjna powinna była zostać uznana za "dziki strajk" w rozumieniu niemieckich przepisów - ze względu na to, że nie została formalnie zainicjowana przez związek zawodowy - jest bez znaczenia dla oceny pojęcia "nadzwyczajnych okoliczności".

Sędziowie wskazali, że odróżnienie strajków, które na podstawie prawa krajowego są zgodne z prawem, od tych, które z prawem zgodne nie są, by ustalać czy zaszły "nadzwyczajne okoliczności", skutkowałoby uzależnieniem prawa pasażerów do odszkodowania od przepisów socjalnych każdego z państw UE. To byłoby sprzeczne z celami unijnego rozporządzenia służącego zapewnieniu pasażerom wysokiego poziomu ochrony w całej UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trybunał UE: "dziki strajk" nie zwalnia linii lotniczej z odszkodowań

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!