UOKiK idzie po łatwe wygrane

UOKiK idzie po łatwe wygrane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie mam wątpliwości, że sprawy z zakresu ochrony konkurencji, na które UOKiK się decyduje, są zazwyczaj łatwe. Urząd idzie po łatwe wygrane - mówi WNP.PL Zbigniew Kiedacz, członek Stowarzyszenia Prawa Konkurencji, aktywny uczestnik konsultacji legislacyjnych w zakresie prawa konkurencji oraz prawa cywilnego z kancelarii Savas,

  • Polski UOKiK rzadziej niż jego europejskie odpowiedniki zajmuje się korporacjami międzynarodowymi.
  • Rozwiązaniem mogłoby być powstanie Rady ds. Ochrony Konkurencji przy UOKiK.
  • Rada miałaby mieć charakter ekspercki i składać się z osób z różnych środowisk.

Z raportu dr. Piotra Semeniuka wynika, iż polski urząd najrzadziej ze wszystkich organów antymonopolowych Unii stosował prawo wspólnotowe do spraw mających wpływ na handel między członkami UE. Aktywność UOKiK w sprawach z aspektem międzynarodowym i transgranicznym była wręcz śladowa. Czy czas na zmiany w urzędzie? Jeśli tak, to jakie?

Zbigniew Kiedacz: Fundacja ”Pomyśl o przyszłości”, dla której powstał ten raport, opracowała kilka pomysłów zmian w UOKiK. Jedna z nich polegałaby na tym, żeby do struktury urzędu wprowadzić dodatkowy element - Radę ds. Ochrony Konkurencji. Byłby to organ kolegialny, składający się z szeregu ekspertów. Ten organ określałby kierunki działania UOKiK.

Kontrolowałby działania UOKiK?

- Pewnie tak. Ten pomysł jest na etapie koncepcji, więc nie jest tak, że już szczegółowo rozpisano uprawnienia tej rady. W tym wyznaczaniu kierunków chodzi o to, by nie było tak, że pojedyncza osoba autokratycznie - być może czasem z niewystarczającym zapasem wiedzy o tym, jak coś działa - wyznaczała określony kierunek postępowania. Takie rozwiązanie w mojej ocenie się nie sprawdza, w ocenie fundacji też.

Można odnieść wrażenie, że prezes UOKiK skupił się na wybranych, zamiast na wielu formach swojej działalności?

- UOKiK zajmuje się kilkoma rzeczami, konsumentami, konkurencją, ale zajmuje się też rzeczami mniej oczywistymi. Na przykład - o czym rzadko się mówi - Inspekcja Handlowa również podlega pod UOKIK. Ewidentnie jest tak, że „noga konsumencka” jest w tym momencie znacznie mocniejsza niż „noga dotycząca ochrony konkurencji”. Czyli ochrona konkurencji nie jest właściwie doceniania.

Hiszpański odpowiednik zajmuje się rocznie kilkuset sprawami przedsiębiorstw zagranicznych, tymczasem nasz Urząd ma ich w roku zaledwie kilka. Woli nasze polskie firmy.

- Nie mam wątpliwości, że sprawy z zakresu ochrony konkurencji, na które UOKiK się decyduje, są zazwyczaj łatwe. UOKiK idzie po łatwe wygrane, po linii najmniejszego oporu. Wybiera sprawy przeciwko firmom, w zakresie których łatwo jest udowodnić dominację, bo to są firmy gigantyczne, np. w branży petrochemicznej, energetycznej czy transportowej.

Jak np. spółki z grupy PKP.

- Tak. Pod adresem spółek PKP pojawiło się wiele skarg, to są byli monopoliści, dla UOKiK to stosunkowo łatwe postępowania. (...)


(...) Przeczytałeś ledwie 1/3 wywiadu. Więcej w strefie premium WNP.PL
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: UOKiK idzie po łatwe wygrane

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!