W 2014 r. pociągi będą mogły pędzić 200 km/h po CMK

W 2014 r. pociągi będą mogły pędzić 200 km/h po CMK
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2014 r. prędkość pociągów na Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK) ma być zwiększona z obecnych 160 km/h do 200 km/h. Będzie to możliwe dzięki otrzymaniu przez zarządcę kolejowej infrastruktury zezwoleń Urzędu Transportu Kolejowego dla systemu kontroli jazdy ETCS.

Poinformowali o tym podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach przedstawiciele zarządzającej torami spółki PKP Polskie Linie Kolejowe i wykonawcy systemu ETCS na CMK, koncern Thales.

Prace nad montażem i certyfikacją systemu na CMK, czyli linii łączącej Grodzisk Mazowiecki (w pobliżu Warszawy) z Zawierciem (w pobliżu aglomeracji katowickiej), trwały od sierpnia 2009 r. Prezes UTK wydał stosowne zezwolenia 21 listopada br. Tym samym, liczący 223,6 km odcinek CMK stał się pierwszą linią w Polsce wyposażoną w zunifikowany w skali Europy system przekazywania informacji do kabiny maszynisty, umożliwiający np. automatyczne przyhamowanie pociągu.

Polskie przepisy zabraniają jazdy bez ETCS z prędkością powyżej 160 km/h. Ponieważ parametry CMK praktycznie już teraz pozwalają tam na szybszą jazdę, dotąd obowiązujący limit wynikał przede wszystkim z braku tego systemu. Po pełnym wdrożeniu ETCS w ciągu przyszłego roku, od kolejnego rozkładu jazdy w grudniu 2014 r., korzystające z systemu pociągi, mają już rozkładowo kursować CMK z prędkością do 200 km/h.

Jak mówił w czwartek Adam Szymankiewicz, który odpowiada za wdrażanie nowych rozwiązań w PKP PLK, zezwolenia UTK pozwalają na razie na eksploatację ETCS na odcinku z Grodziska do Olszamowic (mniej więcej w połowie CMK) z prędkością do 160 km/h, a z Olszamowic do Zawiercia - do 200 km/h. Spółka spodziewa się podwyższenia limitu na pierwszym odcinku do 200 km/h - po uzupełnieniu części infrastrukturty i m.in. likwidacji ostatnich jednopoziomowych przejazdów drogowych przez tory.

Aby system ETCS mógł działać, niezbędne jest wyposażenie w jego elementy lokomotyw lub składów zespolonych. Urządzenia ETCS będą miały m.in. zamówione przez PKP Intercity składy Pendolino (o prędkości konstrukcyjnej 250 km/h). Ten sam przewoźnik montuje go też w swoich lokomotywach EU44 produkcji Siemensa, noszących polski przydomek "Husarz" (o prędkości konstrukcyjnej 230 km/h).

Szef biura prasowego PKP PLK Maciej Dutkiewicz akcentował, że spółka zamierza podwyższać prędkość na CMK ostrożnie i stopniowo - zbierając doświadczenia z kursowania pociągów najpierw przy limicie 200 km/h, a potem ewentualnie większym. Przedstawiciel Thalesa Wojciech Grzelak wskazał, że to polityka sprawdzona i stosowana powszechnie w Europie Zachodniej.

ETCS dzieli się na trzy poziomy zaawansowania. W pierwszym, zainstalowanym teraz na CMK, zabezpieczenie ogranicza się do kontroli prędkości. Drugi różni się m.in. zastosowaniem technologii radiowej (tzw. GSM-R) przekazującej dwustronnie szerszy zakres informacji (teoretycznie możnaby zrezygnować z semaforów). W poziomie trzecim znaczną część zadań kontroli wykonują urządzenia pojazdowe (teoretycznie pociągi mogłyby jeździć bez maszynistów).

Centralna Magistrala Kolejowa to część linii E65 z Gdynii do Zebrzydowic. W Polsce trwają jeszcze prace nad zabudową ETCS poziomu drugiego na części linii E30 między granicą państwa w Bielawie Dolnej, a Legnicą oraz na dalszej części tej linii między Legnicą i Wrocławiem, a także na części linii E65 z Warszawy do Gdańska. Trwają też przygotowania do zabudowy ECTS poziomu drugiego na linii E20 (Kunowice-Poznań-Warszawa-Terespol).

W czwartek przedstawiciele PLK wyjaśniali, że zastosowanie na CMK ETCS poziomu pierwszego jest wystarczające wobec specyfiki tej linii (m.in. długie odcinki między poszczególnymi stacjami).

ETCS jest częścią wdrażanego w UE rozwiązania ERTMS (European Rail Traffic Management System). Ma ono umożlić swobodne poruszanie się pociągów w różnych państwach bez konieczności zatrzymywania się na granicach czy wymiany lokomotyw lub maszynistów.

Drugą częścią ERTMS (obok ETCS) jest kolejowa odmiana cyfrowej łączności komórkowej o nazwie GSM-R (Global System for Mobile Communications-Railways) służąca m.in. do transmisji danych. W Polsce GSM-R powstawał dotąd razem z ETCS poziomu drugiego; obecnie PLK planuje dalszy rozwój tej łączności nie odcinkami, lecz systemowo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W 2014 r. pociągi będą mogły pędzić 200 km/h po CMK

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!