W Chinach zwodowano nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej

W Chinach zwodowano nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W chińskiej stoczni Yangfan w poniedziałek zwodowano nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej. M/s "Legiony Polskie" to druga jednostka z nowego programu inwestycyjnego armatora, w którym powstanie łącznie 18 masowców wartych ponad 400 mln USD.

"Nowy statek to klasyczny masowiec - jednostka przystosowana do przewozu takich ładunków jak węgiel, ruda żelaza, zboża czy nawozy sztuczne. Ma długość 180 m i nośność 39 tys. ton" - poinformował PAP doradca dyrektora naczelnego PŻM Krzysztof Gogol.

M/s "Legiony Polskie" ma podwójne poszycie oraz pięć ładowni typu "box" o szerokich lukach ładunkowych. Wyposażony jest też w cztery dźwigi ładunkowe. Jak wyjaśnia Gogol, "ze względu na nowoczesny silnik, zoptymalizowany kształt kadłuba oraz tzw. naprowadzające płetwy przedśrubowe, jest to bardzo ekonomiczna jednostka, jeśli chodzi o zużycie paliwa".

W Yangfan podczas uroczystości przekazania jednostki armatorowi odbył się chrzest nowego statku: jego matką chrzestną została zastępca kierownika Działu Rozliczeń Krajowych PŻM Marzena Nalewajska.

Załogę statku ma stanowić 21 polskich marynarzy. Nie wiadomo, gdzie w pierwszy rejs popłynie m/s "Legiony Polskie".

"Dziś wieczorem w Świnoujściu spodziewany jest m/s +Armia Krajowa+ - pierwszy statek PŻM z nowego programu inwestycyjnego armatora" - powiedział Gogol. Jednostka pod dowództwem kpt. Krzysztofa Bartlaka kończy swoją dziewiczą podróż dookoła świata. "Statek wypłynął ze stoczni w Chinach, odwiedził porty w Stanach Zjednoczonych i przez Zatokę Meksykańską dopłynął do Immingham w Wielkiej Brytanii, gdzie wyładowano ładunek. Teraz pod balastem po raz pierwszy przypłynie do polskiego portu" - wyjaśnił.

PŻM realizuje program inwestycyjny, w ramach którego powstanie łącznie 18 masowców wartych ponad 400 mln USD. Stocznia Yangfan, znajdująca się 350 km na południe od Szanghaju, zbuduje dla PŻM 12 jednostek do przewozów masowych i będą one przekazywane armatorowi w odstępach około sześciotygodniowych.

Pozostałe sześć powstanie także w Chinach, w stoczni Yangzijiang. Będą to jeziorowce, a więc statki przystosowane do żeglugi po Wielkich Jeziorach USA i Kanady.

Kolejne zamówione jednostki będą nosić imiona "Szare Szeregi" i "Solidarność".

Państwowe przedsiębiorstwo PŻM jest największym polskim armatorem, posiadającym łącznie w grupie kapitałowej ponad 60 statków. Na ich pokładach pracuje około 2,5 tys. marynarzy.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Chinach zwodowano nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!