W tym roku polskie porty mogą przeładować 100 mln ton ładunków

W tym roku polskie porty mogą przeładować 100 mln ton ładunków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wydaje się, że polskie porty przeładują w 2018 roku - po raz pierwszy w historii -100 mln ton ładunków; to byłby absolutny rekord dla naszych portów - powiedział w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

  • "Wydaje się, że chyba osiągniemy, czyli pokonamy tę niedoścignioną barierę, przeładujemy 100 mln ton w tym roku" - powiedział minister.
  • Gróbarczyk dodał, że będzie to "absolutny rekord", który da istotny sygnał do nowych inwestycji.
  • Przypomniał, że porty w Szczecinie, Świnoujściu, Gdańsku i w Gdyni przygotowały swoje strategie rozwoju. Wskazał, że plany te zakładają m.in. budowę centralnego portu w Gdańsku, zewnętrznego w Gdyni; zbudowany ma być również głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu.

Walczymy o to, by "największym polskim portem nie był Hamburg, jak to jest do tej pory", tylko porty w Polsce - mówił Gróbarczyk, który w środę był gościem Telewizji Trwam.

Ocenił, że polskie porty - Szczecin, Świnoujście, Gdańsk i Gdynia - w tym roku będą w stanie po raz pierwszy w historii przeładować 100 mln ton ładunków. "Wydaje się, że chyba osiągniemy, czyli pokonamy tę niedoścignioną barierę, przeładujemy 100 mln ton w tym roku" - powiedział minister.

Gróbarczyk dodał, że będzie to "absolutny rekord", który da istotny sygnał do nowych inwestycji.

Przypomniał, że porty w Szczecinie, Świnoujściu, Gdańsku i w Gdyni przygotowały swoje strategie rozwoju. Wskazał, że plany te zakładają m.in. budowę centralnego portu w Gdańsku, zewnętrznego w Gdyni; zbudowany ma być również głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu.

Minister zaznaczył, że inwestycje powinny przyczynić się do tego, że "wejdziemy na zupełnie inną półkę".

Pod koniec czerwca Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeładunki w polskich portach morskich wzrosły od stycznia do końca maja tego roku o 22,5 proc. - do 37,4 mln ton z 30,5 mln ton rok wcześniej.

GUS podał, że w maju w polskich portach przeładowano 7,6 mln ton ładunków, tj. o 23,7 proc. więcej niż przed rokiem. Znacznie wzrosła masa przeładunków w kontenerach - o 50,1 proc., pozostałych ładunków drobnicowych - o 36,4 proc. oraz ładunków masowych suchych - o 36,2 proc., w tym przeładunków węgla i koksu - o 104,5 proc.

Z danych GUS wynika, że zwiększenie wielkości przeładunków notowano także w ładunkach tocznych (o 3,4 proc.). Z kolei wielkość przeładunków towarów masowych ciekłych spadła o 1,9 proc., w tym ropy naftowej - o 2,3 proc.

"W maju br. zwiększyła się w skali roku masa przeładunków w portach: Świnoujście (o 39,2 proc., do 1,4 mln ton), Gdańsk (o 29,7 proc., do 3,3 mln ton) oraz Gdynia (o 20,3 proc., do 1,9 mln ton). W pozostałych portach masa przeładunków obniżyła się - w Szczecinie o 4,0 proc. (do 0,7 mln ton), a w Policach o 18,0 proc. (do 0,1 mln ton)" - poinformował GUS.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!