Wiceminister gospodarki: w 2009 r. wiele zakładów lotniczych zanotuje straty

Wiceminister gospodarki: w 2009 r. wiele zakładów lotniczych zanotuje straty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prognozowany spadek zamówień ze strony odbiorców zarówno krajowych, jak i zagranicznych, przełoży się na pogorszenie wyników finansowych spółek z sektora lotnictwa w tym roku - ocenił wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.

"Przewiduje się, iż w 2009 r. w efekcie skurczenia się rynku wyrobów lotniczych, na który ma niewątpliwie wpływ kryzys finansowy na świecie, nastąpi spadek zamówień MON i spadek zamówień ze strony odbiorców zagranicznych" - powiedział podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Gospodarki, przedstawiając informację na temat aktualnej sytuacji polskiego przemysłu lotniczego.

Jak wynika z informacji przygotowanej przez wiceministra, niektóre spółki już odczuły konsekwencje skurczenia się rynku wyrobów lotniczych - z uwagi na długi cykl produkcyjny, wiele firm dokonało jeszcze w 2008 r. zakupów komponentów, części i materiałów niezbędnych do realizacji umów wieloletnich zawartych z MON, a także spodziewanych zamówień eksportowych.

"Poniesione w związku z tym koszty, w przypadku, gdy zamówienia okażą się dużo mniejsze od zakładanych, mogą nie w pełni się zwrócić, obciążając wyniki finansowe firm" - zaznaczył Bogdan.

Jak poinformował podczas posiedzenia wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik, niektóre spółki polskiego przemysłu lotniczego z udziałem Skarbu Państwa już w zeszłym roku zanotowały niższe przychody. Przykładowo - Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL Kalisz na koniec 2008 r. osiągnęła przychody o blisko 13 proc niższe od zaplanowanych i o ok. 5 proc. mniejsze od osiągniętych w tym samym okresie rok wcześniej. Gawlik podkreślił, że w wyniku tego spółka zanotowała stratę w wysokości prawie 3 mln zł.

Jak powiedział, przyczyny ujemnego wyniku za 2008 r. to przede wszystkim: zbyt niska rentowność eksportu, niższy od zaplanowanego poziom sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego oraz nierealizowanie działań restrukturyzacyjnych, jakie zostały zaplanowane w tym okresie.

Zdaniem wiceministra Bogdana, rozwój sektora lotnictwa zależy przede wszystkim od zapewnienia ciągłości zamówień na uzbrojenie i sprzęt wojskowy przez MON, zwłaszcza w ramach umów wieloletnich.

Ponadto - jak zaznaczył - na przyszłość tego sektora duży wpływ będzie miała aktywność przedsiębiorców w zakresie rozszerzania i uatrakcyjniania oferty rynkowej, poszukiwania partnerów strategicznych oferujących kapitał i technologie oraz nawiązanie współpracy z partnerami zagranicznymi.

W przemyśle lotniczym zatrudnionych jest obecnie ok. 250 tys. osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceminister gospodarki: w 2009 r. wiele zakładów lotniczych zanotuje straty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!