XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Większość eksponatów Muzeum Kolei Wąskotorowych zostanie w Zachodniopomorskiem

Większość eksponatów Muzeum Kolei Wąskotorowych zostanie w Zachodniopomorskiem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie przekaże zdecydowaną większość zbiorów Muzeum Kolei Wąskotorowych w Gryficach na rzecz Muzeum Narodowego w Szczecinie, tym samym trzon kolekcji pozostanie w Zachodniopomorskiem - poinformowano w Szczecinie.

Do Warszawy pojadą tylko dwa parowozy i dwa wagony z kolekcji - ustalili dyrektorzy obu palcówek.

Stała Wystawa Pomorskich Kolei Wąskotorowych w Gryficach to muzeum kolei wąskotorowych Pomorza Zachodniego.

Jest to obecnie filia Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, utworzona w 1978 roku. Zbiory skansenu obejmują kilkanaście parowozów wąskotorowych o szerokości toru 1000 mm, a także ok. 30 innych pojazdów trakcyjnych i wagonów.

W maju 2009 r. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie wywiozło ze swej filii w Gryficach parowóz TY 3326. Pojawiły się pogłoski o likwidacji uciążliwej dla warszawskiego muzeum placówki i wywiezieniu z Gryfic wszystkich eksponatów.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski poinformował, że w ramach porządkowania sytuacji po reformach samorządowych w kraju, samorząd Województwa Mazowieckiego zgodził się na przekazanie trudnej dla niego w utrzymaniu odległej placówki wystawienniczej na rzecz Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.

"Prawie wszystkie eksponaty zostaną w Gryficach. Ich właściciel, czyli Muzeum Kolejnictwa zabierze tylko dwa parowozy i dwa wagony do muzeum kolejnictwa w Sochaczewie. Cieszy nas takie rozwiązanie" - powiedział Karwowski.

Wicemarszałek Zachodniopomorski Witold Jabłoński dodał: "Te ustalenia to dla nas korzystny kompromis. Do Warszawy pojedzie jeden parowóz wyprodukowany w Chrzanowie i jeden w szczecińskiej fabryce +Vulkan+". Jabłoński dodał, że do końca marca ma być przeprowadzona inwentaryzacja zbiorów, a 1 kwietnia całe gryfickie Muzeum Kolejnictwa stanie się filią Muzeum Morskiego, nowego oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Najcenniejszą częścią gryfickiej kolekcji jest 14 parowozów, w tym cztery produkcji zakładów metalurgicznych "Vulcan" w Szczecinie, dwa wytworni Krauss-Maffei w Monachium, jeden berlińskiej fabryki Orenstein/Koppel, wszystkie z lat 1909-28. Kolejne cztery zostały wyprodukowane w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie w latach 50. - jedna z nich użyczona jest gminie Rewal, wyremontowana i eksploatowana.

Wszystkie związane z liniami kolejowymi na Pomorzu, cały czas lub z przerwami, jak dwa "Vulkany", które przez 15 lat jeździły na linii piaseczyńskiej. Są też m.in. dwa wagony spalinowe, w tym jeden z 1935 r., odremontowane wagony towarowe i pasażerskie, przeważnie produkcji rumuńskiej oraz wiele szynowych urządzeń technicznych.

Muzeum jest największą atrakcją turystyczną Gryfic, wymienianą we wszystkich przewodnikach turystycznych Województwa Zachodniopomorskiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Większość eksponatów Muzeum Kolei Wąskotorowych zostanie w Zachodniopomorskiem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!