Współdzielenie w Polsce coraz bardziej trendy

Współdzielenie w Polsce coraz bardziej trendy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy wypożyczające rowery, samochody czy skutery na czas mają się w Polsce coraz lepiej. Z raportu firmy DataArt wynika, że niemal 90 procent z nich, w tym roku powiększy swoją flotę. Tak zwana ekonomia współdzielenia to nie tylko transport, ale też dzielenie się mieszkaniem czy... ogrodem.

W Polsce działa 21 firm, które udostępniły do wspólnego użytkowania rowery, samochody, skutery, a ostatnio też hulajnogi. Obok transportu, największym hitem wspólnego użytkowania przedmiotów są apartamenty. W Polsce ta usługa nie jest jednak tak popularna jak we Włoszech czy Hiszpanii - komentuje Marek Tatała, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Jak dodaje, Indeks Ekonomii Współdzielenia wskazuje, że Polska zajmuje pod tym względem 92. miejsce na świecie. W czołówce są kraje z bardzo rozwiniętym rynkiem turystycznym, bo najpopularniejsze jest dzielenie się mieszkaniami.

- Ta pozycja odzwierciedla naszą pozycję jeśli chodzi o turystykę. Trudno konkurować z krajami, leżącymi nad ciepłym morzem - dodaje Marek Tatała.



Jak mówi ekonomista Marek Zuber, Polacy dali się jednak przekonać do dzielenia się rzeczami, choć na początku nie wszystko na to wskazywało - bo, jak mówi, Polacy są przyzwyczajeni do tego, że najważniejsze jest to, by "mieć". Teraz to się jednak zmienia - nowe pokolenia Polaków bardziej patrzą na użyteczność i chcą przede wszystkim korzystać, a do tego nie trzeba być koniecznie właścicielem. Zdaniem Marka Zubera moda na współdzielenie może oznaczać przemeblowanie dotychczasowego porządku na rynku.

A potencjał do takich zmian jest spory. Marek Tatała zwraca uwagę, że w Polsce wiele usług, jak na przykład dzielenie się przestrzenią ogrody czy wymiana ubrań, w Polsce dopiero czeka na swoją premierę.

Według wyliczeń DataArt na podium usług dzielenia w tranporcie są Warszawa, Poznań i Kraków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!