Wzrost przewozów pasażerskich na lotnisku Szczecin-Goleniów

Wzrost przewozów pasażerskich na lotnisku Szczecin-Goleniów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Lotnisko Szczecin-Goleniów zanotowało od początku roku 16-proc. wzrost liczby obsłużonych pasażerów w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. W tym samym czasie przewozy cargo zwiększyły się o 90 proc. - poinformował w czwartek PAP port lotniczy.

"Od stycznia do sierpnia 2016 r. obsłużyliśmy ponad 368 tys. pasażerów, czyli tyle, ile w całym 2012 r." - powiedział prezes Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Maciej Dziadosz. Jak dodał, w ciągu pierwszych 8 miesięcy roku wzrost przewozów cargo osiągnął 550 ton, w porównaniu z całym 2015 r., kiedy wyniósł 360 ton.

Dziadosz szacuje, że w całym 2016 r. z portu Szczecin-Goleniów skorzysta rekordowa liczba ok. 460 tys. pasażerów.

"W 2015 r. osiągnęliśmy wzrost liczby pasażerów na poziomie 37 proc. i był to drugi wynik wśród polskich lotnisk. W tym roku jesteśmy trzecim portem, obok lotniska w Lublinie oraz Modlinie" - wyjaśnił prezes.

Jak zapewnił Dziadosz, port Szczecin-Goleniów w najbliższym czasie planuje uruchomienie systemu precyzyjnego lądowania ILS CAT II, który pozwala na automatyczne lądowania. "Projekt został już w 20 proc. zrealizowany w ramach inwestycji, którą zakończyliśmy równo rok temu. Wybudowaliśmy całą podziemną infrastrukturę, teraz pozostaje nam zakup i montaż świateł" - powiedział.

Dziadosz wyjaśnił, że nowe światła "dadzą możliwość lądowania w warunkach widzialności poziomej 300 m i podstawy chmur na wysokości 30 m". "W skali roku tzw. dni nielotnych, kiedy warunki pogodowe uniemożliwiają pracę lotniska, jest ok. 8 proc. Wówczas dochodzą nam koszty przebazowania lotu i transportu pasażerów do innego portu. Kiedy będziemy mieli system drugiej kategorii, takich sytuacji prawie nie będzie" - zapowiada.

Lotnisko szacuje, że koszt inwestycji wyniesie ok. 18 milionów złotych. Czas realizacji to 90 dni. Prezes portu liczy, że jeszcze w tym roku zostaną uruchomione środki w ramach "Programu 3.1. Bezpieczeństwo komunikacyjne lotnisk", który należy do unijnej perspektywy finansowania na lata 2014-2021. "Oczekujemy na dofinansowanie z programu w kwocie 15 milionów złotych, resztę pokryjemy z budżetu" - powiedział.

We wrześniu 2015 r. na lotnisku Szczecin-Goleniów zakończono wartą około 100 mln zł modernizację. Inwestycja objęła m.in. budowę drogi kołowania, rozbudowę płyt postojowych i kapitalny remont drogi startowej.

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów obsługuje dziesięć rozkładowych połączeń lotniczych: Warszawa, Oslo Gardermoen, Oslo Rygge, Oslo Torp, Stavanger, Bergen, Londyn Stansted, Londyn Luton, Dublin oraz Liverpool. Kierunek czarterowy to Heraklion w Grecji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wzrost przewozów pasażerskich na lotnisku Szczecin-Goleniów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!