Zakłady PZL Mielec zwolniły ponad 40 osób

Zakłady PZL Mielec zwolniły ponad 40 osób
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 40 osób zwolniły zakłady PZL Mielec (Podkarpackie), w których produkowany jest m.in. helikopter Black Hawk. "Jestem pewien, że to skutek przegranego przetargu na dostawę śmigłowców" - powiedział PAP przewodniczący Solidarności w PZL Mielec Marian Kokoszka.

W kwietniu rząd poinformował, że w przetargu na śmigłowiec dla polskiego wojska do etapu testów wybrano maszynę oferowaną przez Airbus Helicopters - H225M (wcześniej znany jako Eurocopter EC725) Caracal. Odrzucono dwa inne śmigłowce - Black Hawk amerykańskiej korporacji Sikorsky i jej polskiego zakładu PZL Mielec oraz AW149 proponowany przez PZL-Świdnik i jego właściciela - grupę AgustaWestland.

Związkowiec podkreślił w rozmowie z PAP, że zwalniani pracownicy to osoby, które mogą skorzystać z innych świadczeń, m.in. emerytury lub renty. "Boję się jednak, że to dopiero początek ruchów kadrowych w naszej firmie. Zawsze mówiłem, że wynik przetargu na śmigłowce dla wojska to zła i szkodliwa decyzja nie tylko dla PZL Mielec, ale dla całej polskiej gospodarki" - dodał Kokoszka.

Zaznaczył, że w najbliższy poniedziałek odbędzie się spotkanie z przedstawicielami koncernu Sikorsky i wówczas związki zawodowe mają poznać kolejne decyzje zarządu. "Być może dowiemy się, jak głębokie będą zmiany kadrowe w zakładzie" - powiedział Kokoszka.

Szef Solidarności w mieleckich zakładach lotniczych skrytykował również pomysł rządu na utworzenie nowego klastra lotniczego o nazwie Wyżyna Lotnicza. Powstać ma on na łuku Łódź, Radom i Dęblin, a zaczątkiem tego klastra ma być właśnie przetarg na śmigłowce. "To jest jakaś kpina i żart z poważnych spraw" - podkreślił związkowiec z PZL Mielec.

Przypomniał, że w Polsce istnieje już klaster lotniczy o nazwie Dolina Lotnicza, który skupia ponad 90 proc. tej branży. Stolicą klastra jest Rzeszów, a PZL Mielec jest znaczącym uczestnikiem tej organizacji.

Kokoszka zapowiedział, że związkowcy przyjadą protestować do Warszawy w dniu, kiedy odbyć ma się posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej. "Powinno to być pod koniec maja lub na początku czerwca" - dodał.

Dyrektor ds. komunikacji w PZL Mielec Andrzej Talaga poinformował PAP, że spółka nie komentuje sprawy zwolnień. Pytany czy mają one związek z przegranym przetargiem na śmigłowce dla wojska, odpisał, aby "samemu wyciągnąć wnioski".

PZL Mielec to największy w Polsce producent statków powietrznych; wytwarza m.in. helikopter Black Hawk. Należy do amerykańskiego koncernu Sikorsky. Zatrudnia ok. 2,2 tys. pracowników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zakłady PZL Mielec zwolniły ponad 40 osób

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!