Zatrzymania ws. korupcji przy budowie drogi S51

Zatrzymania ws. korupcji przy budowie drogi S51
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Ostródzie 2 osoby w związku ze śledztwem dot. korupcji przy budowie drogi ekspresowej S51 Olsztyn - Olsztynek. Chodzi o łapówki przy odbiorach robót elektroenergetycznych.

"Jedną z nich (osób zatrzymanych - PAP) jest inspektor nadzoru jednego z dużych dystrybutorów energii elektrycznej, a drugą - osoba prowadzącą biuro projektowo-doradcze, wystawiająca faktury za fikcyjnej prace, które umożliwiały +legalizowanie+ wręczanych korzyści majątkowych" - poinformował w piątek Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.

Zatrzymania mają związek ze śledztwem w sprawie korupcji przy odbiorach robót elektroenergetycznych na budowach dróg ekspresowych.

"Obecnie realizowany wątek śledztwa CBA dotyczy ponad 16 tys. zł łapówek dla inspektora za wystawienie opinii przy budowie drogi ekspresowej S51 Olsztyn-Olsztynek. Głównym inwestorem, który zatrudnia podwykonawców, jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad" - dodał Kaczorek.

Funkcjonariusze CBA ustalili, że inspektor nadzoru za opinie potwierdzające, że sieć energetyczna jest wykonana prawidłowo i nadaje się do eksploatacji, żądał łapówek. Brak takiej opinii skutkowałby nieodebraniem części inwestycji, karami umownymi, a nawet zerwaniem umowy. "Podwykonawca mógłby zostać z niczym, bez pieniędzy za wykonane już prace. Tę zależność wykorzystywał w swoim procederze zatrzymany przez CBA inspektor nadzoru z Ostródy. Na wniosek prokuratury sąd tymczasowo aresztował zatrzymanego przez CBA inspektora nadzoru" - zaznaczył Kaczorek.

Według ustaleń CBA takich przypadków mogło być wiele, a proceder mógł trwać od miesięcy. CBA apeluje, aby wykonawcy, którzy wręczyli korzyść majątkową inspektorowi nadzoru w zamian za pozytywny odbiór wykonanych prac, zgłaszali się do delegatury CBA w Lublinie, która zajmuje się tą sprawą. Kaczorek przypomina, że mogą oni skorzystać z klauzuli niekaralności - przepisy kodeksu karnego mówią, że nie podlega karze sprawca przestępstwa korupcji, jeśli zawiadomił o tym organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim ten organ się o nim dowiedział.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zatrzymania ws. korupcji przy budowie drogi S51

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!