Żegluga Mazurska wydzierżawiła od samorządu Giżycka nabrzeże portowe

Żegluga Mazurska wydzierżawiła od samorządu Giżycka nabrzeże portowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Żegluga Mazurska, spółka organizująca rejsy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, podpisała z Giżyckiem umowę na 29-letnią dzierżawę nabrzeża portowego nad jeziorem Niegocin. Spółka zobowiązała się do przebudowy kapitanatu portu - poinformował urząd miasta w Giżycku.

Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska poinformowała PAP, że dzierżawa dotyczy terenu i portu nad jeziorem Niegocin, z którego od lat spółka korzysta.

Do tej pory Żegluga Mazurska korzystała z tego terenu bez umowy, teraz zasady współpracy będą ściśle określone.

"Porozumienie pozytywnie wpłynie nie tylko na wzajemne relacje, ale także podejmowanie wspólnych inicjatyw i przedsięwzięć związanych z funkcjonowaniem portu oraz zagospodarowaniem nabrzeża Niegocina" - podkreśliła burmistrz.

Zgodnie z umową miasto przekazało Żegludze Mazurskiej w dzierżawę nieruchomość do 4 lipca 2043 r. Spółka będzie płacić czynsz dzierżawny wynoszący 20 tys. zł. rocznie.

Spółka zobowiązała się m.in. do prowadzenia portu żeglugi śródlądowej, utrzymania porządku na dzierżawionym terenie i w basenie portowym, a także do przebudowy budynku portowego - kapitanatu. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 31 grudnia 2021 r.

"Jeśli tak się nie stanie, umowa dzierżawy zostanie rozwiązana. Natomiast wszelkie prace budowlane oraz trwałe nakłady związane z modyfikacją lub ulepszeniem urządzeń, które się tam znajdują, muszą być uzgodnione z miejskim samorządem. Ponadto spółka nie może bez zgody samorządu przekazać nieruchomości innym podmiotom w dzierżawę, wynajem czy jakiekolwiek inne użytkowanie" - podkreśliła burmistrz.

Prezes Żeglugi Mazurskiej Lidia Należyty poinformowała PAP, że obecnie użytkowany budynek kapitanatu to barak pochodzący z lat 70. ubiegłego wieku. "Do 2021 roku wybudowany zostanie nowy pawilon, w najbliższym czasie zapadnie decyzja, czy będziemy go budować ze środków własnych czy z udziałem pieniędzy unijnych" - dodała.

Spółka pracownicza Żegluga Mazurska powstała z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego Żegluga Mazurska. Przedsiębiorstwo państwowe działało od 1957 do 1999 roku, a wcześniej w latach 1947-57 funkcjonowała tam Warszawska Ekspozytura Żeglugi na Wiśle. Obecnie właścicielami spółki są 44 osoby fizyczne.

Żegluga posiada 10 statków wycieczkowych mogących przewieźć jednorazowo 1100 osób. Jednostki wyruszają na szlaki wodne Mazur w rejsy z przystani w Giżycku, Rucianem - Nidzie, Mikołajkach, Węgorzewie, Rynie oraz Rydzewie. W sezonie z rejsów korzysta 130 tysięcy turystów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Żegluga Mazurska wydzierżawiła od samorządu Giżycka nabrzeże portowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!