XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zermatt odzyskał połączenie kolejowe

Zermatt odzyskał połączenie kolejowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po dwóch dniach przywrócono ruch pociągów ze szwajcarskiej miejscowości Zermatt. Ośrodek turystyczny u podnóża Matterhornu był odcięty od świata wskutek obfitych opadów śniegu i zagrożenia lawinowego.

Zima uwięziła w Zermatt, w kantonie Valais na południowym zachodzie kraju, około 13 tys. turystów.

Po oczyszczeniu torów z wielkich, ponad metrowych zasp 10 stycznia o godzinie 17.15 kolejka Matterhorn Gotthard Bahn wyjechała z kurortu. "Zermatt znów jest dostępne" - napisało w oświadczeniu lokalne biuro informacji turystycznej. Zapewniło, że w ciągu dwóch dni uwięzionym tyrystom niczego nie brakowało. "W żadnym momencie nie było zagrożenia" - dodano.

Od wtorku chętnych przewożono śmigłowcami do oddalonej o 6 km niewielkiej miejscowości Taesch, a lot kosztował około 200 franków szwajcarskich - pisze AFP. Według BBC w ciągu dwóch dni z tej możliwości skorzystało około 1000 osób. Firma Air Zermatt poinformowała, że wielu turystów w ten sposób dostało się też do samego Zermatt.

Zdaniem władz szybko postępują prace mające na celu otwarcie drogi łączącej Zermatt z Taesch, skąd można się już udać w dalszą drogę. Do Zermatt wciąż nie są wpuszczane samochody; trzeba je zostawiać na parkingu w Taesch.

W środę (10 stycznia) obniżono też stopień zagrożenia lawinowego, z najwyższego piątego do czwartego. Według Franka Techela ze szwajcarskiego instytutu lawinowego w tym roku w Zermatt spadły już 3-4 metry śniegu, co jest niezwykłym zjawiskiem w tym regionie.

Portal BBC publikuje też dramatyczne zdjęcia, przedstawiające robotników próbujących przebijać się przez siedmiometrowe zaspy na drodze na południowym wschodzie Francji, między Bessans a Bonneval-sur-Arc w Sabaudii.

Według BBC w niektórych częściach regionu w ciągu 36 godzin spadły prawie dwa metry śniegu, co według meteorologów "zdarza się raz na 30 lat". Spowodowało to liczne lawiny, braki w dostawach prądu i zakłócenia w transporcie. Pozamykane są wyciągi, pierwszy raz od 10 lat obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia lawinowego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zermatt odzyskał połączenie kolejowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!